صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
همزمان با سى‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامى؛
ماهواره ملى امید با موفقیت در مدار قرار گرفت
*‌ماهواره ملى امید به کمک موشک ماهواره ‌بر سفیر (2) به فضا پرتاب شد و در مدار پیش‌بینى شده قرار گرفت *موشک ماهواره بر سفیر (2) به عنوان پرتابگرى دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره‌هاى سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد
در آستانه جشن عظیم ملت ایران به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،ماهواره ملی امید با فرمان دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب شد ودر مدار پیش‌بینی شده قرارگرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر، متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه.
با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین وآسمان‌ها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیاء الهی به ویژه آخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج) و با سلام و درود بی‌پایان به روح بلند امام راحل عظیم‌الشأن و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی‌امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت" در انقلاب اسلامی، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2" را صادر می‌کنم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم.
الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.
انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملت‌های ازاده مبارک باشد.
ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.
ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه‌ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.
ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند.
موشک ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره‌های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد. کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.
این ماهواره در اولین اقدام قرار است پیام رئیس جمهور با صدای وی را به زمین مخابره کند.
یادآوری می‌شود ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور رونمایی و ماهواره بر سفیر (1) در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری به صورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.
گفتنی است موشک ماهواره‌بر سفیر 2مرحله‌ای بوده و در هر مرحله از موتورهای جداگانه استفاده شده است. طول این ماهواره‌بر 22 متر، قطر آن 25/1 متر و وزن آن بیش از 26 تن است. سفیر دارای ارتفاع حضیض 250 کیلومتر و ارتفاع اوج 500 کیلومتر است و امکان قرار دادن محموله‌های سبک در مدار پایین را به کشور می‌دهد.

 

منبع :

http://www.dolat.ir

 


سه شنبه پانزدهم 11 1387
X